Hava yolu işletmeciliği ve hava yolu şirketleri son zamanlarda artış göstermiştir. Bu artış ise hava yolunu tercih eden insan sayısının artmasına neden olmuştur. Bu artışın en önemli nedeni, firmaların uçak bilet fiyatlarını eskiye oranla uygun seviyelerde tutmalarıdır. Bu firmalardan biri de Pegasus’tur. Bilinen kısaltması ile Flypgs
Bu firma ile ilgi bazı özelliklerden bahsedecek olursak

• 20 yıllık geçmişe sahip, özel bir hava yolu şirketidir.
• Hava Yolu şirketlerindeki personeller, eğitimli ve alanında uzman olmalıdır. Pegasus da bu seçimlere dikkat eder.
• Uçakların, ulaşılabilinir yolcu taşıma yöntemlerinden olmasını amaçlar. Bu amaç doğrultusunda fiyatlarını uygun tutmaya çalışır.
• Bir havayolu şirketi kalıcı olmak istiyorsa, teknolojik gelişimleri ve sektördeki yenilikleri takip etmek zorundadır. Flypgs bu alanda başarılı politikalar izlemektedir.
• Tek tip filoya sahip bir şirkettir. İç hatlarda ister Ankara İstanbul arası yolculuk edin, isterse İstanbul’dan Batman’a yolculuk edin, aynı uçaklar hizmet vermektedir.
• Hava yolu ile seyahat edenlerin şikâyet ettiği konuların başlarında, uçağın belirtilen saatten rötarlı olarak geç kalkması gelir. Pegasus, bu alanda özel çalışmalar yapmaktadır. Yurt içinde zamanında kalkış konusunda bir numara olmayı hedefleyen bu firma, kalkış raporlarını internet sitesinde yayınlamaktadır.

Bir hava yolu şirketinin dikkat etmesi gereken unsurlardan biri de, uçuş güvenliği ve uçuş emniyetini üst düzeyde tutmaktır. Flypgs şirketi bu konuda, sürekli olarak kendini geliştiren bir yapıdadır.