Seyahat ipuçları bölümümüzdeki bugünkü yazımızda hava taşımacılığını tercih ederek ilk kez uçak yolculuğu yapacaklara yolculuklarını kolaylaştıracak bazı tavsiyelerde bulunmak istiyoruz. Bu önerilerimize kulak vererek uçak yolculuğunuzun daha kolay geçmesini sağlayabilirsiniz.

İlk Kez Uçağa Bineceklere Tavsiyeler

Uçak bileti: Seyahatiniz öncesinde uçak bileti satın alma işleminizi son dakikaya bırakmayın. İnternet üzerinden biletlerinizi önceden hatta kampanya dönemlerinde uygun fiyata alabilirsiniz. Ayrıca bayram, tatil ve benzeri dönemlerde uçaklarda yer bulamayacağınızdan dolayı tatilinizi önceden planlayıp biletinizi almanızı tavsiye ederiz.

Valiz hazırlığı: Valizinizi gereksiz eşyalarla doldurmayın. Her havayolu şirketinin belli sabit bagaj taşıma standardı var ve bu limitleri geçerseniz sizden ek ücret talep edilecektir. Kabine yanınıza götüreceğiniz eşyaların ve kargo bölümünüze vereceğiniz valizin ağırlığı ile ilgili son durumu havayolu şirketinden öğrenebilirsiniz. Burada dikkat etmeniz diğer bir önemli nokta ise her türlü eşyanın uçağa alınmayacağıdır. Bu yüzden valizinizi hazırlarken neleri el bagajı, neleri kargoya verilecek olan bagaj olarak koymanız gerektiğini iyi araştırın.

Koltuk seçimi: Uçak koltukları konfor açısından birbirlerinden farklılık gösterirler. Uçacağınız uçağın konfigürasyon şemasını online olarak inceleyebilirsiniz. Genelde cam kenarı koltuklar hem rahat uyumak hem de manzara seyretmek için iyidir. Ayrıca acil çıkış sırasındaki koltuklar aradaki mesafenin genişliği açısından konforlu sayılırlar.

İlaçlar: Uçağa binmeden önce kalp hastalığı, tansiyon ve benzeri sorunu olanların ilaçlarını mutlaka yanlarına almaları gerekir. Ayrıca taşıt tutması olanlar veya aerofobisi (uçuş korkusu) bulunanların da doktor tavsiyesi ile birtakım yatıştırıcı ve sakinleştirici ilaçları alabilmeleri mümkün olmaktadır.

Uçuş kıyafetleri:  Uçuş sırasında genellikle rahat giysiler tercih edilmesi önerilir. Özellikle bayanların topuklu ayakkabılardan uzak durmaları gerekir. Ayrıca yolcuların kontroller sırasında ayakkabılarını çıkarmaları gerekebilir. Bu yüzden bağcıklı ayakkabı giyilmesi tavsiye edilmez. Bebekler de rahat giysiler giydirilip, oyalanmaları için oyuncak veya benzeri araçlar alınabilir.

Yeme & içme: Uçaktan önce hafif yiyecekler yemeniz ve uzun olmayan uçaklarda yemekleri takip etmek yerine uyumanız tavsiye edilir. Çay ve kahve gibi içecekler çarpıntıyı artıracağından özellikle endişeli yolculara önerilmez. Bu yolcuları tatlı yemeleri keyiflendirebilir. Kulak tıkanmalarına karşı sakız çiğnenebilir. Yolculuk esnasında mide sorunları yaşamamak için midenizi bozacak yiyeceklerden uzak durmalısınız.

İlk kez uçak yolculuğu yapacaklar bu önerilerimize uyarak yolculuklarının keyifli geçmesini sağlayabilirler. İyi uçuşlar.