Uçak Bileti | Bilet Sorgula | Teklif Al ve UçUçak Bileti | Bilet Sorgula | Teklif Al ve Uç
Forgot password?

Rezervasyon

[vc_row][vc_column][vc_column_text]

Uçak Bileti Rezervasyon

Son yıllarda (yolcu sayısı bakımından) en çok gelişim gösteren ve yurt dışı yolcu taşımacığında liste başında yer alan hava yolu ile yolcu taşımacılığı, hava yolu şirketlerinin acenteleri ve internet üzerinden hizmet vermektedir. İnternet üzerinden en çok yapılan işlem ise uçak bileti rezervasyon işlemidir.

Nedir

Satışa açık olan her hangi bir unsurun sizin adınıza ayrılma işlemine rezervasyon denir. Rezervasyon gelen olarak, yolcu taşımacılığında ve lokanta sektöründe kullanılan bir hizmettir. Örneğin bir araba ilanı gördünüz ve almak için satıcıya, kimseye satmamasını söylediniz. Bunun karşılığında da bir miktar para verdiniz. Bu paraya kapora denir. Bu işlem de bir nevi rezervasyon işlemidir. Ancak, havayolu şirketinin seyahat acentesi olsun ve havayolu şirketinin internet sitesi olsun, uçak bileti rezervasyon işlemlerinde kapora gibi bir bedel vermenize gerek yoktur.

Avantajları

Rezervasyonun en büyük avantajı, kesinleşmemiş olan bir yolculuk planlıyorsanız ve planladığınız tarihe doğru bir aksaklık bekliyorsanız rezervasyon işlemi sizin imdadınıza yetişiyor. Uçak biletini, adınıza rezervasyon yaptığınız takdirde, koltuğunuz sizin adınıza saklanacak ve kimseye satılmayacaktır. Ancak bu satılmama süresi, (hava yolu şirketlerine göre değişiklik gösterir) genel olarak uçuşa 24 saat kaladır. Yani rezervasyon işlemi yaptırdığınız koltuğu, uçuşa 24 saat kala satın almalısınız aksi takdirde rezervasyon işleminiz iptal edilecektir.

Ayrıca uçak bileti rezervasyon işlemlerinde erken rezervasyon yaptırmanız halinde,  indirimli fiyatlardan faydalanabilirsiniz.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]