Uçak seyahatleri sırasında karşılaşılan sorunlardan biri de göz ağrısıdır. Uçak yolculuğunda göz ağrısı çeşitli nedenlerden dolayı ortaya çıkabilir. Bugünkü yazımızda bu ağrıların en yaygın nedenlerinden ve çözüm yollarından bahsedeceğiz.

Uçak yolculuğunda göz ağrısı

– Uçak yolculuğunda en yaygın rastlanan göz ağrısı nedenleri kabin basıncının kuru olmasından dolayı ortaya çıkan birtakım rahatsızlıklardır. Bu durum özellikle kornea irritasyonu ve keratokonjonktivite yol açtığından bu tür rahatsızlıkları bulunan kişilerin yanlarında gerekli solüsyonları bulundurmaları ve uçakta damlatmaları gerekir.

– Kontakt lens kullanan kişilerde de uçak yolculuğu sırasında göz ağrısı rahatsızlığı görülebilir. Bunun da nedeni aynı şekilde kabindeki havanın kuruması ve gözleri etkilemesidir. Bu durum özellikle 4 saatten daha uzun olan uzak mesafe uçuşlarında yaşanabilir. Bunun için doktorlar genelde sahte gözyaşı solüsyonlarının damlatılmasını öneriyorlar. Sorunun bir başka alternatifi ise uçağa lens değil gözlükle binmektir.

– Yaygın rastlanan nedenlerden biri de sinüs tıkanmalarından kaynaklanan ağrılardır. Normalde bu ağrılar alnın sağ veya sol tarafında ortaya çıkar. Ancak uçak yolculuğunda ortaya çıkan sinüs baş ağrılarının göz çevresinde ağrı oluşturma durumları da vardır. Bu ağrılar özellikle uçağın inişi sırasında ortaya çıkar. Bunun yaşanmaması için yolculuktan önce bir uzman doktora başvurmakta fayda vardır. Sakız çiğnemek, yutkunmak, hostesten sıcak su rica edip buharını kulaklara tutmak da faydalı olabilir. Yolculuk öncesinde doktorun önerdiği burun açıcılar alınabilir.

– Kozmetik ürünler de göz ağrısına ve kaşıntıya neden olabilir. Kullanılan makyaj ürünleri uzun yolculuklarda kaşıntı ve kızarıklığa yol açabilirler. Bundan dolayı uzmanlar bayanların uçak yolculuğu sırasında fazla makyaj yapmamalarını öneriyorlar.

Uçakta nem kaybının ve bundan kaynaklı rahatsızlıkların önlenmesi için yolculara su ve meyve suları içmeleri tavsiye edilir. Çay, kahve ve alkollü içkilerin tüketimi ise vücudun nem dengesinin korunmasına yardımcı olmayacaklarından ve tam tersi nem kaybına yol açacaklarından dolayı önerilmez.