Havayolu şirketlerini artması sonucu, rekabet ortamı da artırmıştır. Bu durum fiyatlara yansımış ve insanlar, eski zamanlara oranla daha çok hava yolunu tercih etmektedirler. Ancak ne kadar çok şirket olursa olsun, ülkemizde uçak bileti satış rakamları incelendiğinde, THY uçak bileti satış rakamları her zaman ilk sırada yer almaktadır. Bu durumun nedenlerini inceleyecek olursak,

• Yurt içinde ve yurt dışında birçok farklı noktaya sefer gerçekleştirmektedir. Böyle bir durumda, birçok firmanın uçmadığı noktalara uçarak, oralara gitmek isteyen yolcular için hizmet sağlamış olmaktadır. Yolcular da zamanında sağlanılan bu hizmeti unutmayıp, başka bir süre sonra uçakla yolculuk yapmaya karar verdiğinde, alternatif firmalar olsa bile ilk olarak THY firmasına yönelmektedir.

• Bu firma, genel olarak şehir içi hatlarda alt kuruluşu olan Anadolu Jet ile çalışmaktadır. Bu alt kuruluş, amaca hizmet doğrultusunda kurulduğu için, ikram (su ve sandviç ikramı vardır.Bahsettiğimiz geniş seçenekli ikramlar) ve büyük uçak gibi detaylara takılmadan sadece uçuşa hizmet ettiği için, daha ekonomik bir bedele bilet satış işlemi yapmaktadır. Bu durum THY uçak bileti satışlarında, artışlar yaşanmasına olanak sağlamıştır.

• THY firmasının, kendi eksikliklerini giderdikten ve uçak filosu bakım onarım masraflarını ayırdıktan sonra, azımsanmayacak oranda bir bedelle reklama yatırım yapmaktadır. Bu yatırım neticesinde, Barcelona, Manchester United gibi dünya çapında kulüplere destekleyici olmuş, bu da THY uçak bileti artış oranlarına yansımıştır.