Uçakla seyahat etmek son yıllarda birçok kişinin tecrübe ettiği bir aktivitedir. Eskiden birçoğumuz uçak yolculuğunu filmlerde, haberlerde veya rüyalarımızda görürdük.

Ancak özellikle son 10 yılda uçak ile seyahat etmenin maliyeti düşürüldü. Hatta, günümüzde ülke içinde yapılan bir uçak yolculuğu, bazen karayolundan bile daha uygun bir fiyata geliyor. Bu nedenle artık uçak ile seyahat etmeyi birçok kişi, tecrübe etmiş oldu.

Peki uçakla nasıl seyahat edilir ? Seyahat öncesinde ve sonrasında neler olur?

Uçak biletinizi önceden alın: Öncelikle uçak ile seyahat edecekseniz ve seyahat tarihiniz belli ise bir an evvel biletinizi alınız. Biletinizi ne kadar çok önce alırsanız, o kadar çok uygun fiyata alırsınız.

Saatinde havalimanında bulunun: Seyahat günü geldiğinde, havalimanının yoğunluğuna göre çeşitli işlemler için en az 2 saat öncesinde, havalimanında hazır bulunun.

Valizinizi çok doldurmayın: Kabin içerisine girdiğinizde ise görevli kabin memurları size gerekli olan tüm uyarıları yapacaklardır. Eğer çok fazla bir yükünüz yoksa, eşyalarınızı mümkün mertebe yanınıza alın. Aksi takdirde indiğiniz havalimanında dakikalarca valizinizi beklemek zorunda kalırsınız.

Fazla yemek yemeyin: Uçuş esnasında hafif yiyecekler yemeniz tavsiye edilir. Mide rahatsızlığı sorunu yaşamamak için ağır yiyeceklerden ve baklagillerden uzak durmanız önerilir. Bol sıvı tüketmeniz ve vücuttaki nemi korumak için su ve meyve suyu içmeniz tavsiye edilmektedir.

Uçakta dolaşın: Uzun süre hareketsiz oturmak kan dolaşımını yavaşlatacak bu da beraberinde istenmeyen sıkıntılar getirecektir. Uçakta kalkıp dolaşmanıza müsaade edildiği vakitlerde kabinde bir tur atabilir ve dinç kalmak için hafif egzersizler yapabilirsiniz.

Basınca karşı sakız çiğneyin: Uçak yolculuğu sırasında kabin basıncı kulak tıkanmalarına sebebiyet verebiliyor. Buna karşı sakız çiğnemek, yutkunmak veya şeker emmek tavsiye edilir.

Uçakla seyahat etmenin çok sayıda keyifli yanı olduğunu unutmayın. Seyahatlerinizde uçak yolculuğunu

tercih ederek gideceğiniz yere çok daha hızlı ve konforlu bir şekilde ulaşabilirsiniz. İyi uçuşlar dileriz.