Seyahat ipuçları bölümümüzde bugünkü yazımızda uçakta uyumanın yollarına yer veriyoruz. Özellikle uzak mesafe uçuşlarında yolculuğunuzun rahat geçmesine yardımcı olacak bu ipuçlarına kulak vermenizi öneririz.

Uçakta uyumanın yolları

Kalkış sırasında uyuyun: Yolculuk sırasında uyuyamamak çoğu yolcunun sorunudur. Az da olsa uyumak uçakta dinç kalmak açısından faydalı olabileceğinden bunun için biraz çaba göstermek gerekecektir. Uçakta uyumak için en ideal zamanlardan biri uçağın kalkış süresidir. Hava pistinden havalanan uçağa uçuş pozisyonuna girmeden önce temiz hava verilmeyeceğinden kabinde havasızlık ortaya çıkar. Oluşan bu havasızlık uyku getirir.

Yemekleri düşünmeyin: Uçakta verilecek yemekleri ve ikramları takip etmek uyumamanıza yol açacaktır. Uçuş öncesinde hafif yiyecekler yemek ve uçakta uyuyup sıradaki öğünü varılacak yere bırakmak iyi bir seçim olabilir. Böylece yemekleri takip etmeden rahat bir şekilde uyuyabilirsiniz.

Uykuya psikolojik olarak hazırlanın: Uyumanın yollarından biri de psikolojik olarak uykuya hazırlanmaktadır. Hostesten yastık ve battaniye isteyebilirsiniz. Psikolojik bir hazırlık süreci sonrasında uykuya dalmanız çok zor olmayacaktır.

Pencere kenarını tercih edin: Uçakta bazı bölümlerde uyumak daha kolaydır. Biletinizi alırken pencere kenarı tercih edebilirsiniz. Veya daha sonra pencere kenarındaki boş koltuğa geçip daha kolay uyuyabilirsiniz. Uyumadan önce kendinizi iniş anonsuna göre programlayabilirsiniz. Bu şekilde korkmadan uçağın inişine kadar rahat bir uyku çekmeniz mümkün olacaktır.

Uçakta uyumanın yolları gördüğünüz gibi pek de zor değil. Uyku sonrasında gideceğiniz yerde kendinizi harika hissedeceksiniz.